Квітковий бізнес від тендітної Олени Нагорної
Олено, розкажи, будь ласка, про свою студію фітодизайну VAZON . Як довго ти цим займаєшся, чому взагалі ця тема?
Займаюсь з 2016 року. Прийшла я до цієї ідеї не одразу. Взагалі, я — бухгалтер за освітою. А квіти – це було таке хобі. Потім пройшов час, я розказала ідею своїм друзям, і ми з ними в партнерстві відкрили магазин. Я пішла на курси флористики: одні, другі курси, і в 2016 році ми стартували з проектом “VESNA”. Це була студія квітів та подарунків, працювали півроку, з'явилися перші клієнти і база вже була, салон дуже красивий. За півроку закрилися. З партнерами розійшлися дружньо. Згодом знов зняла в оренду маленьке приміщення для свого бізнесу. А вже в вересні зняла ось це приміщення (м.Київ, Харківське шосе, 19, ТЦ "Мега-Сіті", Студія фітодизайну "VAZON" – ред.), розширилися, тут асортимент інший зробили, флористика вже іншого рівня стала, клієнти іншого рівня. Ось так, десь за рік у нас вийшло. Це вже мої надбання.
Супер! Яким соцмережам ти віддаєш перевагу? Ти ж просуваєш свою студію?
Якщо в особистому плані, то я люблю Facebook. А для своєї діяльності: Instagram — це одна аудиторія, Facebook — це інша аудиторія, інші люди, інші потреби. Я ще не змогла цю межу знайти, але вони різні.
Ти прописуєш свою цільову аудиторію? Я знаю, що ти закінчила курси з бізнесу. І там, мабуть, перший пункт — вивчення цільової аудиторії.
Зараз я дивлюся на цільову аудиторію відповідно до продукту.
Наприклад, флористика (букети) — це одна цільова аудиторія. Якщо це букети бюджетні — це одна цільова аудиторія. Якщо це коробки або композиції, які люди дарують в офісах — це інша цільова аудиторія. В самій флористиці є не менше, ніж чотири цільові аудиторії. Так само, кімнатні рослини, наприклад. Тобто, тут не можна вибрати якусь одну цільову аудиторію.
Якщо хтось думав, що квіти купують чоловіки, то, насправді, квіти купують жінки. І коли ти говориш про квітковий бізнес, то одразу всі думають, що цільова аудиторія — це чоловіки, то це в корені неправильно. Вісімдесят відсотків — це жінки.
Тому що багато дівчат не прийдуть собі купувати букети, а вони всі сидять облизується: "Ой, хочеться! Такі гарнесенькі, хочеться цей, хочеться і цей". І коли з'являється влучний момент для подарунка комусь, наприклад, свекрусі, подружці, колезі на роботі. Дівчата складаються колективно та дарують гарну коробку квітів або шикарний букет. Тому що вони розуміють, що ніхто цього не зробить. Чоловік притягне сто роз, якщо в нього багато грошей і, отак голову задере — Ален Делон. А дєвочкам насправді хочеться гарненького букетика.
І тому я з флористикою, з живими квітами я на дівчат орієнтуюсь.
А легше писати тексти, коли розумієш цільову аудиторію?
Я ж не пишу тексти професійно, я пишу тексти від свого якогось бачення, від настрою або від того, який зараз день. Але, звичайно, коли я пишу тексти, орієнтуюся на певну цільову аудиторію.
Мені подобаються твої тексти. Я знаю, що якийсь час ти писала замість текстів вірші українських поетів. Чому така ідея? Це настільки оригінально, я ніде такого не бачила.
По-перше, для мене українська мова в пріоритеті. По-друге, я все таки вважаю, що ми маємо якось впливати на стан в країні, на суспільство, на дітей. Плюс, це незаїжджена тема. І ще: оскільки цільова аудиторія — це жінки. А я ж сама дівчинка і розумію, що дівчатам подобається, і вірші тут дуже класно працюють.
В тебе немає контент плану?
Немає. Я його намагалась написати, але... в мене терпіння не вистачає. Але більш-менш розумію, як його писати. Я розумію, що це потрібно, але я, як бачу, що я і так справляюсь, то й не хочу заморочуватись. (* сміються)
Тобто ти пишеш та публікуєш за натхненням?
Ні. Зараз вже я почала дивитися, якщо сьогодні в мене було озеленення, то завтра будуть букети, післязавтра — рослини.
І ще я, до речі, прийшла до такої цікавої думки, що соц. мережі — така штука: як ти себе презентуєш, так тебе насправді люди і бачитимуть.
І хочеться, щоб коли людина з тобою зустрінеться, вона розуміла, що це ти реальна. Тому мені навіть важко довірити комусь писати ці тексти. Бо загубляться мої емоції, думки, характер, темперамент.
Давай далі про контент. Мені сподобалося, що ти публікуєш три фото в один ряд. Наприклад, один вазон, один букет, але з різних ракурсів.
По перше, мені це подобається. Сторінка виглядає якось гармонійно. По друге, в мене є візуальний профіль без додаткових вкладень. Звичайно, можна зробити дизайн класний. Але на це потрібно витратити час, гроші, найняти людину.