fbpx

Квітковий бізнес від тендітної Олени Нагорної

Олено, розкажи, будь ласка, про свою студію фітодизайну VAZON . Як довго ти цим займаєшся, чому взагалі ця тема?

  Займаюсь з 2016 року. Прийшла я до цієї ідеї не одразу. Взагалі, я — бухгалтер за освітою. А квіти – це було таке хобі. Потім пройшов час, я розказала ідею своїм  друзям, і ми з ними в партнерстві відкрили магазин. Я пішла на курси флористики: одні, другі курси, і в 2016 році ми стартували з проектом “VESNA”. Це була студія квітів та подарунків, працювали півроку, з'явилися перші клієнти і база вже була, салон дуже красивий. За півроку закрилися. З партнерами розійшлися дружньо. Згодом знов зняла в оренду маленьке приміщення для свого бізнесу. А вже в вересні зняла ось це приміщення (м.Київ, Харківське шосе, 19, ТЦ "Мега-Сіті", Студія фітодизайну "VAZON" – ред.), розширилися, тут  асортимент інший зробили, флористика вже іншого рівня стала, клієнти іншого рівня. Ось так, десь за рік у нас вийшло. Це вже мої надбання.

Супер! Яким соцмережам ти віддаєш перевагу? Ти ж просуваєш свою студію? 

  Якщо в особистому плані, то я люблю Facebook. А для своєї діяльності: Instagram — це одна аудиторія, Facebook — це інша аудиторія, інші люди, інші потреби. Я ще не змогла цю межу знайти, але вони різні.

Ти прописуєш свою цільову аудиторію? Я знаю, що ти закінчила курси з бізнесу. І там, мабуть, перший пункт — вивчення цільової аудиторії. 

  Зараз я дивлюся на цільову аудиторію відповідно до продукту.

Наприклад, флористика (букети) — це одна цільова аудиторія. Якщо це букети бюджетні  — це одна цільова аудиторія. Якщо це коробки або композиції, які люди дарують в офісах — це інша цільова аудиторія. В самій флористиці є не менше, ніж чотири цільові аудиторії. Так само, кімнатні рослини, наприклад. Тобто, тут не можна вибрати якусь одну цільову аудиторію.

Якщо хтось думав, що квіти купують чоловіки, то, насправді, квіти купують жінки. І коли ти говориш про квітковий бізнес, то одразу всі думають, що цільова аудиторія — це чоловіки, то це в корені неправильно. Вісімдесят відсотків — це жінки.

Тому що багато дівчат не прийдуть собі купувати букети, а вони всі сидять облизується:  "Ой, хочеться! Такі гарнесенькі, хочеться цей, хочеться і цей". І коли з'являється влучний момент для подарунка комусь, наприклад, свекрусі, подружці, колезі на роботі. Дівчата складаються колективно та дарують гарну коробку квітів або шикарний букет. Тому що вони розуміють, що ніхто цього не зробить. Чоловік притягне сто роз, якщо в нього багато грошей і, отак голову задере — Ален Делон. А дєвочкам насправді хочеться гарненького букетика. 

І тому я з флористикою, з живими квітами я на дівчат орієнтуюсь. 

А легше писати тексти, коли розумієш цільову аудиторію?

  Я ж не пишу тексти професійно, я пишу тексти від свого якогось бачення, від настрою або від того, який зараз день. Але, звичайно, коли я пишу тексти, орієнтуюся на певну цільову аудиторію.

 Мені подобаються твої тексти. Я знаю, що якийсь час ти писала замість текстів вірші українських поетів.  Чому така ідея? Це настільки оригінально, я ніде такого не бачила.

   По-перше, для мене українська мова в пріоритеті. По-друге, я все таки вважаю, що ми маємо якось впливати на стан в країні, на суспільство, на дітей. Плюс, це незаїжджена тема. І ще: оскільки цільова аудиторія — це жінки. А я ж сама дівчинка і розумію, що дівчатам подобається, і вірші тут дуже класно працюють. 

В тебе немає контент плану? 

  Немає. Я його намагалась написати, але...  в мене терпіння не вистачає. Але більш-менш розумію, як його писати. Я розумію, що це потрібно, але я, як бачу, що я і так справляюсь, то й не хочу заморочуватись. (* сміються) 

Тобто ти пишеш та публікуєш за натхненням?

   Ні. Зараз вже я почала дивитися, якщо сьогодні в мене було озеленення, то завтра будуть букети, післязавтра — рослини. 

І ще я, до речі, прийшла до такої цікавої думки, що соц. мережі — така штука: як ти себе презентуєш, так тебе насправді люди і бачитимуть.

І хочеться, щоб коли людина з тобою зустрінеться, вона розуміла, що це ти реальна. Тому мені навіть важко довірити комусь писати ці тексти. Бо загубляться мої емоції, думки, характер, темперамент. 

Давай далі про контент. Мені сподобалося, що ти публікуєш три фото в один ряд. Наприклад, один вазон, один букет, але з різних ракурсів. 

  По перше, мені це подобається. Сторінка виглядає якось гармонійно. По друге, в мене є візуальний профіль без додаткових вкладень. Звичайно, можна зробити дизайн класний. Але на це потрібно витратити час,  гроші, найняти людину.

 

Сама? Не програмою?

   Сама. Я програму, не те щоб боялася, але вважала, що Instagram не бачить це як живу людину. Іноді, коли в мене не було часу, просила шестирічну доньку ставити лайки. Ото, кажу, заходиш і лайкаєш по п'ять фоток.  І це призвело до того, що в мене з'явилися 1000 підписників. І на цьому я зависла. Не було, коли цим займатися. Потім мені написали giveaway. Ну, я думаю, спробую, ціна питання там в принципі така не висока. І на цих от giveaway набрала ще тисячу підписників. Але по реакції на сторінку, і по лайках, і по переглядах я зрозуміла, що це не цільові люди, для кількості. Насправді, до мене  приходять наші живі клієнти , ті, що нас знають. І вони слідкують за сторінкою.

А зараз якось просуваєш?

  Зараз ні. Зараз тільки пости виставляю і все. В мене взагалі останній місяць був якийсь такий — творча криза. Ось зараз я трішечки прокинулася.

Ти деякий час шукала для себе SMM-ника. Ти його не взяла. Чому?

  Тому, що мені, по перше, це дорого виявилося. По друге, я боялася, що ніхто не зможе писати саме так, як я хочу. 

Під фотографіями твоїх букетів немає цін. Це свідомий такий хід, щоб люди питали і піднімали залученість до коментарів? 

  Та ні. Мені здавалося, що коли я пишу там ціни, це такий вже прямий продаж. Якось соромилася їх писати. Хоча зараз розумію, що це потрібно. Тому, що в нас ціни, порівняно з іншими компаніями, дешевші. 

Як ти відслідковуєш, що клієнт прийшов власне з соцмереж? Є такі клієнти?

  Так, є. Ну, по-перше, вони пишуть в Instagram, у Facebook. По-друге, самі приходять і розказують. Буває, я запитую, а що, а як. 

А от, щодо свят:  День Матері, День святого Валентина, 8 березня. Ти не робиш рекламу на передзамовлення, наприклад? 

  Ну, якби в мене був SMM-ник, то я б робила. А через те, що я займаюсь усім сама, мені потрібно довго розбиратися, вивчати. Але я ще помітила, коли я ділюся постами в себе на сторінці, тоді з'являються нові продажі, нові клієнти, тому, що… у мене багато підписників, багато хто мене знає, а не лише мою компанію. І це дуже важливо. 

Тобто ти просуваєш компанію через особистий бренд?

Так, в мене така стратегія зараз — просувати компанію через особистий бренд. Тому що моя цільова аудиторія — молодь, а вона реагує все таки на людину, на контактність, на стосунки між людьми, у них взагалі інше бачення  світу. 

Ти використовуєш якісь додатки, програми?

  Нічого не використовую.

А фільтри?

  Я просто Інстаграмні фільтри беру.  Здебільшого, я нічого не редагую, немає в мене часу це робити. І знову ж таки я схиляюсь до тієї думки, що чим більше “наглажена” фотка, тим вона менш цікава. Зараз тільки доходжу до тієї теми, що, чим живіше це все, тим краще. 

Що ти побажаєш людям, які тільки заходять у соцмережі і тільки починають просувати себе, свої проекти?

  Якщо чесно, я думала, що нема таких людей, які тільки починають заходити в соцмережі. Зараз вже діти п'яти шести років зареєстровані в соцмережах і лайкають мені там букети. (*сміються) Хоча, насправді, коли я була на курсах, для мене було відкриттям, що є люди, які не просувають свої компанії, свій бізнес через соцмережі. Я вважаю, що половину успіху вони втрачають автоматично. Без соцмережі ти зараз взагалі ніхто. Зараз люди зовсім інші: вони можуть не бачити магазин, що стоїть біля їхнього будинку, але знаходять його в соцмережах.  Я думаю, що, на сьогодні — не можна не користуватись соцмережами.

Підписуйтесь на сторінки Студії фітодизайну “VAZON”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *